Şeffaf Diş Teli vs Şeffaf Plak vs Lingual Ortodonti

Ülkemizde Şeffaf Diş Teli, Şeffaf Plak, Şeffaf Aparey, Telsiz Ortodonti, Görünmez Ortodonti, Lingual Ortodonti kavramları birbirine çok karıştırılmaktadır. Genel olarak bunları Estetik Ortodonti Bilmi başlığında toplayacağız.

 

2000’li yılların başından beri ülkemizde de uygulanmaya başlayan ekonomik estetik ortodonti yöntemleri arasında Şeffaf Diş Teli ve Şeffaf Plak uygulamaları öne çıkmaktadır. Bu konu da daha fazla kaygı taşıyan hastalar ise Lingual Ortodonti Tedavisine yönelmektedir. Ülkemizde Lingual Ortodonti (dişin dile bakan tarafından takılan braket ve tel uygulamaları) dalında tecrübeli ortodonti hekimi sayısı bir elin parmakları kadar olduğundan, tedavi fiyatları astronomik durumdadır.

Şeffaf Diş Teli Tedavisinde estetik görünüm amacıyla beyaz renkte braketler ve teller kullanılır. Estetik kaygısı olan hastalar için ideal bir yöntemdir.

Avantajlı yanları; ekonomik ve estetik bir yöntem olmasıdır. En büyük dezavantajı; yapışma özelliğinin metal braketlere göre çok daha az olmasıdır. Kısaca, diş yüzeyinden çabucak ayrılabilir durumda olmasından dolayı özellikle yemek yeme esnasında yapılan bir ısırma işleminde, basınç gören bölgede braket düşebilir ve braketin düştüğü bölgede serbest kalan dişte istemsiz diş hareketleri görülebilir. Bu gibi durumlardan ötürü tedavi süresi beklenen zamanı genelde aşmaktadır. Ayrıca, metal braketlerde olduğu gibi bazı içeçek ve yiyeceklerin yenmesi mümkün değildir ve metal braketler de yaşanan dudak ve yanaklara batma durumları da aynı şekilde şeffaf diş tellerinde görülür. Ağız hijyenine dikkat etmeyen hastalar için tavsiye edilmez. Çünkü, yemek artıkları braket ve tellerin üzerinde birikerek diş taşlarının ve çürüklerin oluşmasına sebep olduğu gibi sürtünme kuvvetine de sebebiyet verirler ve tedavi süresi radikal bir şekilde uzar.

Şeffaf Plak, Şeffaf Aparey (Clear Aligner) ya da Telsiz Ortodonti (Wireless Orthodontics) olarak adlandırılan yöntemlerde ise su şişelerinde kullanılan PET malzemeye benzer, mikrop ve bakteri tutunamayan medikal versiyonu olarak adlandırılan MEDİKAL PET-G malzeme kullanılır. Estetik kaygısı olan hastalar için şeffaf diş telinden sonra uygulanabilecek en ekonomik yöntemdir. Eğer tedavi görecek hasta çok ağır bir bozukluğa sahip değilse (Ortodontik Vakaların %63’ü Basit Vakadır) Ortodonti tecrübesi ve uzmanlığı olan bir hekim tarafından uygulanacak Şeffaf Plak uygulamaları ile Şeffaf Diş Teli uygulamaları arasında 500-1.000 TL arasında fiyat farkı bulunur. Şeffaf Plak terapisinde tecrübeli bir hekim gözetiminde, ortodontik tedavi gerektiren vakaların yaklaşık %90 bu yöntem ile tedavi edilebilir. Şeffaf plak tedavisine tanışık olmayan hekimler ise genel olarak bu yöntemde kullanılan tekniklere hakim olmadıklarından hastaları şeffaf diş teli tedavisi ile tedaviye yönlendirmektedirler.

Takıp çıkarılabilir yapıda olmasından ötürü sosyal yaşantıyı etkilememesi en büyük avantajıdır. Konuşmaya etki etmez ve özel günlerde kullanmama konforu sağlar. Günde en az 17 saat plakların kullanılması gerekmektedir. Özellikle yetişkin hasta grubu tarafından tercih edilir. Yemek ve içmek için herhangi bir sınırlama yoktur, çünkü halihazırda yemek yerken aparatın çıkarılması gerekmektedir. Aynı şekilde sıcak bir içecek içerken ağızda takılı olması tavsiye edilmez. Bunun haricinde plaklar ağızda takılı iken tüm soğuk içecekler içilebilir. Tedavi motivasyonu düşük  ve unutkan hastalar için ise pek önerilmez. Çünkü tedavinin ilerlemesi hastanın plakları kullanmasına bağlıdır. Aynı şekilde, takıp çıkarılabilir durumda olmasından ötürü çocuklarda kullanılması önerilmez.

Görünmez Ortodonti, İçten Ortodonti yada Lingual Ortodonti olarak adlandırılan yöntemlerde ise braket ve teller dişlerin dile bakan taraflarına uygulanır. Estetik ortodontinin en üst sınıfında yer alır. Lingual ortodonti tedavi yönteminde, braket ve tellerin dile temasını minimuma getirmek için dişe en yakın noktada yapıştırılmasından ötürü hekimin ciddi tel büküm yeteneklerinin olması gerekmektedir. Braketlerin transferinden sonra ilk 7-10 gün içerisinde dilde tahrişler yaşanabilir fakat bunlar geçicidir ve konuşmayı etkileyecek bir duruma hiçbir zaman dönüşmez.

Ülkemizde geleneksel ortodonti (dıştan takılan teller) de genel olarak düz tel tekniği kullandığından ötürü ve lingual ortodonti alanında ülkemiz fakültelerinde eğitim içeriği olmamasından ötürü, yurtdışında bu alanda eğitim almış ve genel olarak ancak büyük şehirlerde (istanbul, ankara, izmir) astronomik fiyatlara (5.000-8.000 dolar) tedavi olmak münkündür.

Şeffaf Plak Tedavisine Nasıl Başlanır?

Clearfix Şeffaf Plak tedavisiyle tedavi olmak için ilk yapmanız gereken “clearfix” mobil uygulamamızı apple store yada google play’den akıllı telefonunuza indirmeniz ve gerekli resimleri bizimle paylaşmanız olacak. Ardından 72 saat içerisinde sizinle iletişime geçilecektir. Eğer akıllı telefon kullanmıyorsanız ve detaylı bilgilendirme talep etmiyorsanız şu linki kullanabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için: www.seffafplak.com

Destek hattı: 0850 532 39 61

 

 

 

Posted in GenelTagged , , , , ,

2 thoughts on “Şeffaf Diş Teli vs Şeffaf Plak vs Lingual Ortodonti

  1. Tel tedavisi gördüm ama köpek dişim gene yukarı çıktı. Bu plaklar ile tedavi olabilir miyim?

    1. Merhaba Buse hanım, bahsettiğiniz problem büyük ihtimal oklüzyonal anomaliden kaynaklanıyor. Detayli bilgi vermek için “clearfix” mobil uygulamasını indirip gerekli resimleri bizimle paylaşınız, hocalarımız sizin durumunuz ile ilgili bu şekilde bir yorum yapabilirler. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir